Sıkça Sorulan Sorular

1. Sayısal takograf nedir?

- Sayısal takograf karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olup; temelde yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur. Güvenli bir sensör üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda polis tarafından ulaşılmak istendiğinde, hatalara ilişkin bilgileri, sistemi tahrif etmeye yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında tutar. Sayısal takograf akıllı kartlarla çalışır. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Polis gibi ) özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar.


2. Sürücü kartı nedir?

- Sayısal takograf donanımlı bir aracı kullanırken her gün kullanılması gereken akıllı karttır.


3. Sayısal takograf araç verilerinin kullanıcı tarafından yasal olarak indirilme zorunluluğu var mıdır?

- Sayısal takograf kullanan araçlar, sayısal takograf araç verilerini en geç 3 ayda bir indirmeli ve elektronik olarak arşivlemelidir.


4. Sürücü kartı verilerinin kullanıcı tarafından yasal olarak indirilme zorunluluğu var mıdır?

- Sayısal takograf kullanan sürücüler, sürücü kartı verilerini en geç 25 günde bir indirmeli ve elektronik olarak arşivlemelidir.


5. Sayısal takograf araç ve sürücü kartı verilerinin her ikisini de 'Dosya Yükleme' alanından yükleyebilir miyim?

- Sayısal takograf araç ve sürücü kartı verilerinizin her ikisini de 'Dosya Yükleme' alanından dosyanızı seçerek sisteme yükleyebilirsiniz. Sistem yüklediğniz dosyanın sayısal takograf araç verisi mi sürücü kartı verisi mi olduğunu otomatik olarak algılamaktadır.


6. Sayısal takograf araç veya sürücü kartı verilerimi 'Dosya Yükleme' alanından sisteme yüklemeye çalıştığımda 'Dosya Yükleme İşleminiz Başarısız!Yüklemek istediğiniz dosyanın imzası doğrulanamadı.' hatası alıyorum.Ne yapmam gerekir?

- Yüklemek istediğiniz sayısal takograf araç veya sürücü kartı verisi geçerli bir takograf verisi değil ise veya dosyada herhangi bir değişiklik yapılmış ise bu hatayı almanız muhtemeldir.


7. Daha önce yüklediğim sayısal takograf araç verilerinin bilgisine ulaşabilir miyim?

- Daha önce yüklediğiniz sayısal takograf araç verilerini 'Yükleme Görüntüleme' alanında bulunan 'Araç Sorgula' seçeneği ile sorgulayabilirsiniz.


8. Daha önce yüklediğim sürücü kartı verilerinin bilgisine ulaşabilir miyim?

- Daha önce yüklediğiniz sürücü kartı verilerini 'Yükleme Görüntüleme' alanında bulunan 'Sürücü Sorgula' seçeneği ile sorgulayabilirsiniz.


9. Dosya yüklerken yükleme işlemi başlamıyor.Ne yapmalıyım?

Sisteme dosya yüklerken, yükle butonuna tıkladığınızda yükleme işlemi başlamadıysa ve herhangi bir uyarı görüntülenmediyse tarayıcınızın geçmişini(ön belleğini) temizleyerek yeniden denemelisiniz.